قفس حمل ملکه چیست؟ 5 نکته نحوه حبس و نگهداری ملکه

 1. خانه
 2. تجهیزات زنبورداری
 3. قفس حمل ملکه چیست؟ 5 نکته نحوه حبس و نگهداری ملکه
قفس ملکه زنبورعسل

زمان مطالعه: 6 دقیقه

star_halfامتیاز
5/5 - (3 امتیاز)

امتیاز خود را ثبت کنید

از قفس حمل ملکه برای جابه‌جایی زنبور ملکه و معرفی آن به کندوی جدید استفاده می‌شود اما نمی‌توان بلافاصله ملکه جدید را در کندو قرار داد؛ چرا که جان آن توسط زنبورهای دیگر درخطر خواهد بود. ابتدا باید آن را برای چند روز به طور حبس شده در کندو جدید بگذارید.

به دلیل فضای کوچک انواع قفس حمل ملکه و خطرهای تهدیدکننده جان زنبور، باید با انواع قفس حمل ملکه و نحوه نگهداری ملکه در قفس آشنا شوید؛ در ادامه به معرفی و راهنمای قدم‌به‌قدم نحوه نگهداری از ملکه زنبورعسل در قفس خواهیم پرداخت.

قفس حمل ملکه چیست؟

قفس حمل ملکه، یک وسیله‌ی کوچک و مفید زنبورداری برای حبس، حمل و نگهداری ملکه زنبورعسل است. این قفس به زنبورداران کمک می‌کند تا ملکه‌ زنبورعسل را به طور ایمن و کنترل شده به کندوهای جدید منتقل کند. این قفس‌ها از جنس‌های مختلف تهیه می‌شوند که بر اساس نیاز و شرایط کاربرد باید نوع مناسب آن انتخاب شود.

قفس حمل ملکه در حین جابه‌جایی به محافظت از ملکه کمک می‌کند و از آسیب‌دیدن او جلوگیری می‌کند. ملکه زنبورعسل بسیار حساس است و آسیب‌هایی که به او وارد می‌شود می‌تواند به کل کندو آسیب رسانده و عملکرد آن را تحت‌تأثیر قرار دهد.

این قفس‌ها از مصالحی ساخته شده‌اند که مقاومت خوبی در برابر ضربه و فشار دارند و باعث می‌شوند ملکه در تمام مدت حمل در ایمنی کامل باشد.

قفس حمل ملکه زنبورعسل

با مرگ زنبور ملکه قدیمی یا با تقسیم کندو، نیاز به آوردن زنبور ملکه جدید است؛ اما مشکل این است که زنبورهای وفادار به ملکه پیشین، ملکه جدید را به‌آسانی قبولی نمی‌کنند و آن را خواهند کشت. باید فاصله‌ای بین خارج‌شدن زنبور ملکه قدیمی و واردشدن ملکه جدید باشد و ارتباط اولیه زنبورها با ملکه جدید به طور غیرمستقیم صورت گیرد تا ابتدا با بوی او و فرمون‌هایش آشنا شوند.

به همین دلیل از قفس‌های کوچکی استفاده می‌شود که حاوی فضای کافی برای نگهداری زنبور ملکه و چند زنبور خدمتکار دیگر باشد. قفس حمل ملکه دارای منافذ عبور هوا، ورود غذا و دریچه یا سمتی برای وارد و داخل کردن زنبور ملکه است.

این قفس به‌طوری طراحی شده که بتوانید زنبور ملکه را برای مدتی در خارج از کندو نگه‌داری کرده و همچنین آن را برای مدتی در داخل کندو اما بدون دسترسی مستقیم دیگر زنبورها قرار دهید.

انواع قفس حمل ملکه

قفس حمل ملکه ممکن است در اشکال مختلف و با استفاده از مواد چوب، فلز یا پلاستیک ساخته شود:

 • قفس‌های پلاستیکی: سبک، قابل شستشو و قابل‌بازیافت هستند؛ اما ممکن است در دماهای بالا تغییر شکل دهند.
 • قفس‌های فلزی: مقاوم و بادوام، اما ممکن است زنگ بزنند و وزن بیشتری دارند.
 • قفس‌های چوبی: طبیعی و بدون آسیب به محیط‌زیست، اما ممکن است باعث ایجاد کثیفی و کپک شوند و کمتر قابل شستشو هستند.

امروزه برای نگهداری ملکه در قفس، بیشتر از نمونه‌های پلاستیکی استفاده می‌شود چرا که قیمت قفس حمل ملکه پلاستیکی کمتر بوده و قابل‌استفاده مجدد است. قفس‌های پلاستیکی قالب‌بندی بهتری برای تعیین محل غذا، شربت و نگه‌داری زنبورها دارند و با قلاب‌های ازپیش‌ساخته شده، به‌راحتی در کندو نصب می‌شوند.

انواع قفس حمل ملکه

نحوه گذاشتن قفس ملکه در کندو

ابتدا باید از سالم‌بودن ملکه جایگزین، فرمون‌های وی و محل نگهداری در کندو مبدأ مطمئن شوید. نکته دیگر تمیز بودن قفس محل نگهداری است. این موضوع به‌راحتی در قفس‌های پلاستیکی رعایت می‌شود. فراموش نشود که محل نصب در کندو مقصد را هم بازبینی کنید.

نباید بلافاصله پس از خالی‌شدن کندو از ملکه قبلی، ملکه جدید را در آن قرار داد چرا که با خالی‌شدن کندو مقصد از ملکه پیشین طی 24 تا 48  ساعت، زنبورها از فقدان ملکه مطلع شده و شروع به ساخت سلول‌ها و لاروهای ملکه می‌کنند و آماده پذیرش ملکه خارجی نیستند. مدتی با نگهداری ملکه در قفس، میان تعویض دو ملکه فاصله ایجاد کنید.

پیش از قراردادن قفس حمل ملکه در کندو مقصد، باید تمامی سلول‌ها و لاروهای ملکه ساخته شده طی این مدت را از بین ببرید، در غیر این صورت زنبورها ملکه جدید را نخواهند پذیرفت. با نابودکردن سلول‌ها و لاروهای قدیمی، ملکه باید همراه با قفس و فرمون‌های خود بدون دسترسی مستقیم زنبورها در درون کندو قرار گیرد تا زنبورها با وی و بوی آن آشنایی بگیرند. سپس با بازکردن دریچه آزاد شوند.

در صورت تخم‌گذاری ملکه در کندوی مقصد، وی توسط زنبورهای کندو پذیرفته شده و به‌عنوان ملکه جدید جای گرفته است. توجه داشته باشید که زمان‌های پیشنهادی تقریبی است و بر اساس تجربه، عدم مشاهده سلول‌های قدیمی ملکه و مشاوره از متخصصان اقدام‌های لازم را باید انجام دهید.

نحوه گذاشتن ملکه در قفس حبس ملکه

نکات استفاده از قفس حمل ملکه

زمان‌بندی

بهتر است این عمل را در فصل بهار یا ابتدای تابستان انجام دهید، چرا که رشد و تکثیر زنبورها در این دو فصل در حداکثر خود قرار دارد و اگر به دلیل انتقال و نگهداری ملکه زنبورعسل در قفس از کارایی آن  کاسته شده، به‌خاطر افزایش سطح تکثیر مقداری از این عارضه کاسته شود.

دما و رطوبت

بسته به نوع قفس حمل ملکه باید آن را از دمای بالا به‌خصوص در نوع فلزی دور کرد. تابش مستقیم آفتاب و رطوبت بسیار کم یا زیاد همگی عوارض جدید برای سلامت زنبور ملکه و همراهان آن  هستند. به‌طورکلی دمای اتاق و به نسبت گرم و وجود نور کم و نه تاریکی مطلق برای نگهداری ملکه در قفس توصیه می‌شود. اضافه‌کردن یک قطره آب برای هر دو روز یک‌بار به قفس برای تامین آب موردنیاز ملکه مناسب خواهد بود.

مراقبت و رصد سلامت

با وجود بهینه بودن طراحی قفس حمل ملکه برای نگهداری زنبور ملکه در آن اما احتمال مرگ یا آسیب به وی یا فرمون‌های آن وجود دارد. برای چندین مرتبه رفتار و حرکت‌های زنبورهای درون قفس را بررسی کنید و مطمئن شوید که جریان هوا و دسترسی به آب و خمیر شکر، مسیر تنفس، دمای مناسب و فضای کافی برای تحرک آن‌ها وجود داشته باشد.

سلامت همراهان ملکه

داشتن چند همراه از کندو قبلی به همراه ملکه در قفس مناسب است؛ اما ممکن است در طی نگه‌داری یک یا همه آن‌ها از بین بروند. نباید قفس را از همراهان خدمتکار پر کنید تا فضای کافی برای تحرک ملکه وجود داشته باشد. مرگ یکی از خدمتکاران مشکل خاصی ایجاد نمی‌کند؛ اما در صورت مرگ بیشتر، باید آن‌ها را خارج کنید. ابتدا ملکه را شناسایی کرده و مطمئن شوید که دست‌کاری شما در درون قفس به آن آسیبی نمی‌رساند.

اندازه مناسب قفس حمل

اندازه طول ایده‌آل قفس حمل ملکه از ۱۵ تا ۲۰ سانتیمتر است. این اندازه فضای کافی برای ملکه و چند زنبور کارگر همراه را فراهم می‌کند. ملکه و زنبورهای همراه می‌توانند حدود یک تا دو روز در قفس ملکه بمانند. پس از آن باید آن‌ها را در کندوی جدیدشان آزاد کنید. نگه‌داشتن بیشتر آنها در قفس بیشتر می‌تواند منجر به آسیب، استرس یا مرگ شود. اطمینان حاصل کنید قفس به‌خوبی تهویه شده و در برابر آسیب فیزیکی در هنگام حمل‌ونقل محافظت می‌شود.

نکات استفاده از قفس حمل ملکه

سوال‌های متداول

 1. قفس حمل ملکه چه کاربردی دارد؟

از قفس حمل ملکه برای جابه‌جایی، جلوگیری از آسیب رسیدن به ملکه و آشناکردن آن با زنبورهای کندو جدید استفاده می‌شود.

 1. نحوه نگهداری از زنبور ملکه در قفس چگونه است؟

باید مطمئن شوید که زنبور ملکه آب، شربت، غذای کافی برای مصرف دارد. همچنین وی باید فضای کافی برای تحرک داشته باشد و وجود چند زنبور خدمتکار بسیار کمک‌کننده است. منافذ عبور هوا باید به‌اندازه کافی بزرگ باشند به‌طوری‌که جریان هوا به‌خوبی در درون قفس راه یابد؛ اما نه به بزرگی که زنبورهای خارجی بتوانند به داخل آن وارد شوند.

 1. زنبور ملکه را تا چه زمانی می‌توان در قفس حمل ملکه نگهداری کرد؟

بهتر است فرایند حذف سلول‌ها و لاروها در کندوی مخصوص تولید ملکه جدید مقصد را هر چه سریع‌تر انجام داده و ملکه دراسرع‌وقت با کندو جدید آشنا شود. فضای بسته قفس برای چند روز کشنده نخواهد بود؛ اما تاثیر منفی بر خلق و عملکرد زیستی ملکه خواهد گذاشت.

 1. نشانه‌های استرس یا وضع بد زنبور ملکه در قفس چیست؟

علائم استرس یا سلامت ضعیف در ملکه زنبورعسل ممکن است شامل بی‌حالی، بی‌اشتهایی، رفتار غیرطبیعی یا تغییر رنگ شکم باشد. در صورت مشاهده هر یک از این علائم، ملکه را باید از قفس خارج کرده و از نزدیک تحت‌نظر باشد.

 1. هنگام رهاسازی ملکه زنبورعسل از قفس چه اقداماتی باید انجام داد؟

هنگام رهاسازی زنبور ملکه، اطمینان حاصل شود که کندو برای پذیرش او آماده است و هیچ ملکه رقیب در آن جا حضور ندارد. رهاسازی نیز باید بادقت انجام شود تا از آسیب رسیدن به ملکه یا ایجاد مزاحمت غیرضروری برای کندو جلوگیری شود.

جمع‌بندی

گرچه زنبور ملکه تنها برای ساعت‌های محدود در درون قفس حمل ملکه قرار می‌گیرد؛ اما اگر شرایط و کیفیت ساخت قفس مطلوب نباشد می‌تواند موجب آسیب یا حتی مرگ او شود. قفس حمل ملکه یک ابزار ضروری برای هر زنبوردار است و زنبوردار باید به‌خوبی با نحوه نگهداری ملکه در درون آن آشنا باشد. فضای کافی، وجود همراه، محل قرارگیری صحیح، جریان هوای مناسب و نکات متعدد دیگر همگی با خرید قفس حمل ملکه باکیفیت اطمینان می‌یابد.

قفس‌های حمل ملکه موجود در فروشگاه آریافیدار همگی با بررسی شرایط زیستی ملکه و عدم آسیب رسیدن به وی در حین واردکردن و خارج‌کردن آن طراحی شده است. می‌توانید از همکاران ما در سایت آریا فیدار برای انتخاب بهترین قفس حمل ملکه باتوجه‌به نیاز خود مشاوره بگیرید.

 

نظر شما چیست؟

به این مقاله امتیاز دهید:

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

مقالات مرتبط

دسته‌‌بندی مقالات

لوازم و تجهیزات زنبورداری حرفه‌ای